Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dodatkowe pieniądze za stracony etat nie podlegają zwolnieniu

23 stycznia 2019 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Odprawa wypłacona pracownikowi na podstawie porozumienia zbiorowego nie jest odszkodowaniem, ale zapłatą za rozwiązanie umowy o pracę.

We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że przez wiele lat była pracownikiem banku. W grudniu 2016 r. bank zawarł ze związkowcami porozumienie w sprawie przyczyn i warunków grupowego zwolnienia pracowników. Przewidywało ono, że zwalniani na ustalonych zasadach pracownicy otrzymają zarówno odprawę, jak i odszkodowanie z tytułu utraty pracy, w wysokości uzależnionej od długości okresu zatrudnienia. Nie precyzowało jednak bliżej i nie wyjaśniało powodów, dla których pracownikowi przysługują oba świadczenia.

Kobieta wyjaśniła, że na podstawie ugody ze związkami zawodowymi bank podpisał z nią porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę i wypłacił jej z tytułu odprawy i dodatkowego odszkodowania łącznie 140 500 zł. Zapytała, czy otrzymane przez nią dodatkowe odszkodowanie podlega opodatkowaniu PIT, a jeśli tak, to według jakiej stawki. Sama uważała, że odszkodowanie, które otrzymała od pracodawcy z powodu utraty pracy, nie powinno podlegać opodatkowaniu.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Przypomniał, że zwolnieniem z art. 21...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11262

Wydanie: 11262

Spis treści
Zamów abonament